KAKO JE NASTALO PISMO

Naša najmlađa novinarka Darija Nimac, sudjelovala je u radionici "Nastanak pisma" u kojem su učenici petog razreda naučili kako je nastalo pismo i okušali se u pisanju nekoliko različitih prvih pisama koje danas više ne upotrebljavamo, i izvjestila nas o tome.

Pismo se javlja negdje oko 3500 godine prije Krista u Mezopotamiji, na području današnjeg Iraka. Nije nastalo da bi se pisale bajke i pjesme, već kao posljedica potrebe zapisivanja viškova proizvedene robe. Zatim su se počeli zapisivati zakoni i vjerski obredi pa tek onda poezija i proza.

Prvo pismo je slikovno pismo, čini ga niz jednostavnih slika koje označavaju predmete, stvari, pojave i događaje.

Dva najstarija su već spomenuto pismo iz Mezopotamije, kojeg nazivamo "kilnastim pismom" i koje se zapisivalo tako što su se zašiljenom granom trske utiskivali u glinene pločice znakovi te "hijeroglifi", egipatsko pismo koje se pisalo na papirusu utiskivanjem tinte uz pomoć pera ili grane trske.

Tek će Feničani shvatiti kako je puno jednostavnije zapisivati glasove umjesto cijelih pojmova i oni će izumiti alfabet, prvo glasovno pismo iz kojeg se razvila i naša latinica.

Učenici petog razreda zašiljenim štapićem utisnuli su svoje ime u glinenu pločicu klinastim pismom, a zatim tintom napisali svoje ime hijeroglifima na papir.

"Klikom" na link pogledajte fotografije sa radionice.

objavio: Leana Tudorović   datum: 25. 4. 2021.

« Travanj 2024 »