IZ LIŠANA KROZ HRVATSKU - LIKA

Ove smo školske godine naše putovanje kroz Hrvatsku nastavili Likom. Učenici šestog razreda sa svojom su razrednicom, učiteljicom Marinom Juran uz pomoć naše ravnateljice pripremili u školskoj kuhinji "Ličke pole" i "Ličku pogaču sa sirom".

Područje Like ima bogatu tradiciju poljoprivrede, obiluje kvalitetnim nezagađenim zemljištima, ima povoljne klimatske uvjete i nadmorsku visinu potrebenu za kvalitetan i prepoznatljiv krumpir. Upravo u tom okruženju razvila se posebna sorta krumpira poznata pod nazivom “Lički krumpir.” Ova sorta krumpira ima čvrstu teksturu, izražen okus i nisku vlagu, što ga čini savršenim za pripremu različitih jela.

Lički krumpir koristi se u raznim tradicionalnim jelima ličkog kraja, a jedno od najpoznatijih jela su “Ličke pole”. Upravo zato smo i htjeli približiti našim učenicima pripremu tradicionalnog jela koji se od davne prošlosti priprema u Lici.

Lički krumpir upisan je u Službeni list Europske unije u registar zaštićenih oznaka izvornosti i zaštićenih oznaka zemljopisnog podrijetla (ZOZP) te predstavlja ne samo ukusnu namirnicu već i dio bogate kulturne baštine Hrvatske.

TasteAtlas, svjetski atlas hrane i enciklopedija okusa, objavio je listu devet najukusnijih hrvatskih slanih pita, javlja The Plitvice Times. Među njima je lička pogača sa sirom, tradicionalno jelo iz Like. „Ova tradicionalna pita nalik kruhu dolazi iz Like, otuda je i ime. Sastoji se od brašna, mljevenog sira, praška za pecivo, kiselog mlijeka, jaja, soli i ulja. Kombinacija tih sastojaka se zatim stavlja u veliku tepsiju i peče dok pogača ne dobije zlatnu koricu. Preporučuje se poslužiti ju uz čašu jogurta ili kiselog mlijeka”, navodi TasteAtlas.

Kada je već dobila preporuke svjetskih znalaca hrane, odlučili smo je i mi napraviti u našoj kuhinji.

objavio: Leana Tudorović   datum: 8. 4. 2024.