LIŠANE OSTROVIČKE ČITAJU

Tradicionalno se u ožujku u sklopu manifestacije Zadar čita održava tjedan čitanja i predstavljanja knjiga. Ove je godine tema bila mreža, a tjedan čitanja održavao se od 21. do 25. ožujka. Učenicima naše škole predstavljena je slikovnica zadarske spisateljice i likovne umjetnice Gabrijele Vladić-Maštruko “Bijele ribice lavandijerice”. Slikovnica je izdana 2021. godine, a oslikala ju je sama spisateljica.

Bijele ribice lavandijerice našim su učenicima donijele dašak otoka Ugljana, mjesta Preka. Razgovarali smo o lavandijerama, ženama koje su zadarskoj gospodi prale rublje  i vraćale čisto rublje gajetama na jedra natrag u Zadar. Vratili smo se u 19. stoljeće, raspravljali o načinu na koji se mukotrpno pralo, govorili o životu djece na otoku kroz sudbinu glavne junakinje slikovnice, djevojčice Stošice, o odgoju djece i teškoj sudbini koja je bila kobna za živote siromašne otočke djece.

Čitanje ulomaka slikovnice učenici su izvrsno prihvatili, rado su razgovarali o pročitanome. Učenice drugog i četvrtog razreda izradile su svoje male ribice lavandijerice koje će čuvati naše more od “šporkice, škovac, otrova svake vrste i od zaborava, najotrovnijeg od svih otrova!” Dečki su su prihvatili izrade latinskog jedra kojim gajeta plovi iz Zadra u Preko.

Učenici šestog razreda sudjelovali su na radionici na kojoj im je uz predstavljanje slikovnice predstavljen i rječnik priješkog govora. Učenici su se trudili izgovarati priješke riječi i pokazali su veliko zanimanje za očuvanje tradicije, kako otočke tako i vlastite jer su prepoznali sličnosti u stilu i načinu života na  otoku i u zadarskom  zaleđu.

Učenici su se rado družili s knjižničarkom Mijom Hrabrov i slikovnicom za male i velike Bijele ribice lavandijerice. Gabrijela Vladić-Maštruko osvojila nas je  jednostavnim i zanimljivim pisanjem i prekrasno oslikanim stranicama slikovnice.

objavio: Leana Tudorović   datum: 12. 4. 2022.

LIŠANE OSTROVIČKE ČITAJU

objavio: Leana Tudorović   datum: 12. 4. 2022.