DAN SJEĆANJA NA ŽRTVE HOLOKAUSTA

Svake godine 27. siječnja obilježava se Dan sjećanja na žrtve holokausta. Na taj je dan prije sedamdeset i osam godina u Auschwitz, najveći nacistički koncentracijski logor, ušla Crvena Armija te oslobodila stotinjak preživjelih logoraša. Tek u tom trenutku svijet je postao svijestan razmjera tragedije koja je na europskom kontinentu zadesila Židove. Od devet i pol milijuna Židova, koliko ih je prije Drugog svjetskog rata živjelo u Europi, šest milijuna svoj je život skončalo u koncentarcijskim logorima, kojih je bilo mnogo, a Auschwitz je bio samo najveći od njih.

Na putu za Auschwitz svoj je život skončala i Lea Deutsch, talentirana zagrebačka gimnazijalka židovskih korijena.

U našoj smo školi Dan sjećanja obilježili gledanjem filma Branka Ivande "Lea i Darija", po izboru naših učiteljica Marine Juran i Leane Tudorović. Film govori o Leinoj strašnoj sudbini koja je osmašima bila inspiracija za pronalaženje neke druge tragične priče iz Drugog svjetskog rata koja ih je dirnula, koje su potom istraživali  i podijelili sa svojim prijateljima iz razreda.

objavio: Leana Tudorović   datum: 1. 2. 2023.

DAN SJEĆANJA NA ŽRTVE HOLOKAUSTA

objavio: Leana Tudorović   datum: 1. 2. 2023.