IVANOVO PROLJEĆE

Biti pjesnik možda je najteže zanimanje na svijetu. Stalno i neumorno treba osluškivati svijet, osluškivati svoje srce, svoje misli, a onda svu tu rijeku osjećaja i misli pretočiti u riječi.... u pjesmu.

Pjesnika je teško razumjeti. On osjeća kako diše list, čuje kako cvjeta cvijet, kako se osjećaju slova u knjizi, čuje putovanje oblaka i zvukove sunca... Pjesnici su čuđenje u svijetu, kako je napisao Antun Branko Šimić.

Dana 21. ožujka obilježava se Svjetski dan pjesništva, Svjetski dan šuma, Svjetski dan lutkarstva i prvi je dan proljeća. Prvog dana proljeća 1913. g. u Lukovdolu u Gorskom kotaru rodio se mali Ivan Kovačić. Postat će on za svog kratkog života najprije pjesnik, a onda i pripovjedač, književni kritičar, esejist, novinar, urednik, prevoditelj. U čast rodnom kraju dodat će sebi ime Goran i postati veliki Ivan Goran Kovačić.

Naša škola nosi ime tog velikog pjesnika, a svake godine 21. ožujka  obilježavamo proljeću i pjesniku u čast manifestaciju zvanu Ivanovo proljeće.

Ove su godine naši učenici postali pjesnici. Svoje su pjesme najprije napisali, a onda i pročitali pred publikom koju su činili učenici, učitelji i roditelji. Publika je uživala, a pjesnici zaključili kako je biti pjesnik najteže i najljepše zanimanje na svijetu!

objavio: Leana Tudorović   datum: 4. 4. 2023.

IVANOVO PROLJEĆE

objavio: Leana Tudorović   datum: 4. 4. 2023.